Checkhotel.ir – صنعت هتل کشورمان در تعطیلات نوروز امسال نتوانست به انتظارات مورد نظر خود برای اشغال دست پیدا کند و با افت ده درصدی روبرو شد.
در دو هفته ابتدایی سال و تعطیلات نوروز، صنعت هتل کشورمان به رغم ارائه آمارهای مختلف از میزان سفرهای نوروزی، افت ۱۰ درصدی اقامت را تجربه کرد که البته معاون گردشگری کشور یکی از دلایل آنرا نامساعدی آب و هوا و تمایل مردم به سفرهای نزدیک می داند. این در حالی است که به نظر می رسد همچنان تمایل مسافران نوروزی به مدارس بیش از هتل هاست به طوری که رئیس سازمان گردشگری معتقد است با ساخت هتل های ارزان قیمت می توان آن ها را جایگزین مدارس ساخت. در ادامه نگاهی به دو خبر مهم تعطیلات نوروزی شده است:

پیشنهاد ایجاد هتل های ارزان قیمت به جای مدارس

رئیس سازمان میراث فرهنگی از پیشنهادی خبر داد که بر اساس آن یک سری مراکز و هتل های ۳ ستاره جایگزین مدارس برای اقامت های مسافران خواهند شد. احمدی پور با اعلام این پیشنهاد در سفری که به کرمانشاه داشت، گفت: از آنجا که آموزش و پرورش به طور جدی به دنبال این است که در سال ۹۷ به عنوان میزبان گردشگران نوروزی معرفی نشود از این رو میراث فرهنگی باید به عنوان متولی گردشگری ظرفیت های اقامتی را شناسایی و ساماندهی کند. در همین راستا پیشنهادی برای ساخت یکسری هتل های ارزان قیمت و سه ستاره آماده شده که با همکاری چند وزارتخانه از جمله راه و شهرسازی اجرا خواهد شد.

افت ۱۰ درصدی اقامت مسافران نوروزی در هتل های کشور

در حالیکه معاون گردشگری کشور از ثبت نزدیک به ۶۰ میلیون اقامت شب در تعطیلات نوروز خبر داده بود، رئیس جامعه هتلداران اعلام داشت که این آمار متعلق به هتل ها نبوده و هتل های کشور امسال با افت ۱۰ درصدی اقامت روبرو بوده اند. جمشید حمزه زاده با اعلام این مطلب گفت: آماری که از نفر شب اقامت نوروزی منتشر شده به هتل ها تعلق ندارد چرا که این مسافران به هتل ها نرفته اند و اینکه در کدام واحدهای اقامتی اقامت داشته اند را نمی دانم. وی با اشاره به افت درصد اشغال هتل ها افزود: در دنیا هتل ها را به عنوان مراکز اقامتی مجاز معرفی می کنند اما در ایران از مسافر کاشانه گرفته تا خانه های استیجاری در زمره مراکز اقامتی محسوب می شوند. انتقاد وی به آمار اعلام شده سازمان در حالی مطرح گردید که معاون گردشگری کشور خود اعلام داشته بود که از آمار ثبت شده تنها ۲ درصد تعلق به هتل ها می باشد.

منبع : بازار هتل